wolnostojace1
wolnostojace2
wolnostojace3
wolnostojace4
wolnostojace5
wolnostojace6
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Sprawdzone i bezpieczne w użytkowaniu wolnostojące konstrukcje fotowoltaiczne są podstawowymi komponentami każdej dobrze funkcjonującej instalacji PV. Inwestorzy, którym zależy na wybudowaniu trwałej i efektywnej fotowoltaiki na gruncie, powinni zwrócić szczególną uwagę na szereg cech, decydujących o jakości systemów mocowań. Kluczowy w tym zakresie okazuje się indywidualny projekt, który każdorazowo uwzględnia warunki gruntowe danej lokalizacji, jak i obowiązujące w niej strefy wiatru oraz śniegu.

Jako Energy5 zajmujemy się produkcją konstrukcji wolnostojących pod moduły z ramą aluminiową, a także pod moduły szkło-szkło czy bifacjalne. Proponowane przez nas stelaże pod panele fotowoltaiczne na gruncie dobierane są indywidualnie pod względem ukształtowania terenu, warunków geotechnicznych oraz stref wiatru i śniegu dla konkretnej lokalizacji. W ramach naszych usług zapewniamy wsparcie wykwalifikowanych specjalistów od projektu, aż do finalnego montażu.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Systemy wolnostojące – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Coraz większą popularność wśród inwestorów zyskuje fotowoltaika montowana na gruncie, wykorzystująca naziemne konstrukcje pod panele fotowoltaiczne. Co istotne, na tego typu system mogą zdecydować się zarówno osoby zainteresowane niewielką instalacją, jak i dużą farmą fotowoltaiczną. Naziemne konstrukcje do fotowoltaiki umożliwiają montaż od kilkunastu modułów PV w instalacjach przydomowych, aż do setek tysięcy modułów w ogromnych elektrowniach fotowoltaicznych, generujących imponujące uzyski energii.

Jakie są najważniejsze zalety systemów wolnostojących?

 • Optymalizacja ekspozycji paneli na słońce – fotowoltaika na gruncie to instalacja, której konstrukcja zapewnia projektantom oraz instalatorom sporą swobodę w trakcie planowania systemu PV. Wynika to z tego, że nie trzeba liczyć się z wieloma ograniczeniami charakterystycznymi dla fotowoltaiki montowanej na budynkach, w tym m.in.: rodzajem, kątem nachylenia oraz dostępną powierzchnią pokrycia dachowego. Stelaż pod panele fotowoltaiczne na gruncie pozwala ustawić moduły w taki sposób, aby generować możliwie najwyższe uzyski energii elektrycznej.
 • Możliwość zagospodarowania wolnych terenów wokół domu – jeśli przy Twoim domu znajduje się niezacieniony przez drzewa obszar, to może tam znaleźć się konstrukcja fotowoltaiczna naziemna do paneli fotowoltaicznych. Co istotne, naziemne konstrukcje fotowoltaiczne proponowane przez Energy5 można z powodzeniem dostosować także do nierównego gruntu o słabej jakości. Warto podkreślić również, że jeśli Twoje zapotrzebowanie energetyczne się zwiększy i będziesz dysponować wolną przestrzenią, to fotowoltaika na gruncie może zostać odpowiednio rozbudowana. Dodatkowym plusem jest również ułatwiona eksploatacja instalacji w porównaniu z systemem PV umieszczonym na dachu.
 • Brak dużych wymagań prawnych – jeżeli interesuje Cię naziemna konstrukcja pod fotowoltaikę do 50 kW, to nie będziesz musiał ubiegać się o pozwolenie na budowę.
 • Konstrukcja fotowoltaiczna na grunt to również dobre rozwiązanie dla rolników. Systemy wolnostojące w postaci agrofarm pozwalają na produkcję energii elektrycznej, a jednocześnie nie utrudniają pracy maszynom rolniczym.
 • Konstrukcja wolnostojąca to także interesująca inwestycja dla tych klientów, którzy chcą, aby fotowoltaika zamontowana została na posiadanych przez nich nieużytkach rolnych oraz terenach o IV bądź niższej klasie gruntu.

Jak widać, konstrukcja pod fotowoltaikę na ziemi gwarantuje inwestorom szereg licznych korzyści, dlatego warto zdecydować się na to rozwiązanie.

Naziemne konstrukcje fotowoltaiczne od Energy5

Interesuje Cię niezawodna konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na gruncie, której cena pozostaje w korzystnym stosunku do wysokiej jakości? W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór różnorodnych rozwiązań z tego segmentu. Istotnymi cechami wyróżniającymi proponowane przez nas systemy wolnostojące są m.in.:

 • wysoka antykorozyjność – profesjonalne testy w akredytowanych laboratoriach pod kątem trwałości korozyjnej potwierdzają to, że nasze konstrukcje spełniają najwyższe standardy ochrony korozyjnej,
 • funkcjonowanie jako zestaw – elementy składowe naszych konstrukcji są przebadane łącznie, a wykonane testy stanowią podstawę do potwierdzenia poziomu właściwości użytkowych; jest to bardzo istotne, ponieważ składanie podkonstrukcji z części nabytych u różnych dostawców, które nie zostały przebadane łącznie, jest niedopuszczalne i skrajnie ryzykowne,
 • wykorzystywanie nierdzewnych elementów złącznych zamiast ocynkowanych.

Jakiego rodzaju konstrukcje naziemne pod panele fotowoltaiczne oferujemy? Jako Energy5 proponujemy takie systemy montażowe jak:

 • trackery fotowoltaiczne,
 • systemy bifacial,
 • systemy jedno-, dwu- i trzypodporowe – wbijane lub mocowane mechanicznie.

Trackery fotowoltaiczne

Prawdziwym hitem w ofercie Energy5 są nowoczesne systemy montażowe określane mianem trackerów fotowoltaicznych. Czym wyróżnia się konstrukcja fotowoltaiczna naziemna tego typu?

Tracker fotowoltaiczny jest jednoosiowym, bezobsługowym systemem montażowym umożliwiającym podążanie modułów za słońcem. Jedną z jego podstawowych zalet są wysokie uzyski energetyczne, które mogą być nawet do 30% większe, niż w przypadku nieruchomych stelaży pod panele fotowoltaiczne. Tę wysoką efektywność tracker fotowoltaiczny zawdzięcza funkcji śledzenia słońca, która umożliwia bieżącą optymalizację ustawienia modułów względem promieniowania słonecznego. Istotnym elementem wyposażenia trackera, który pozwala na skuteczne sterowanie systemem montażowym, jest zegar astronomiczny. Dzięki niemu możliwe jest działanie funkcji 3D-backtracking, zapobiegającej zacienianiu kolejnych rzędów.

Inną cechą, którą odznacza się ta konstrukcja pod instalację fotowoltaiczną, jest bezpieczeństwo. Za zapewnienie właściwego poziomu ochrony odpowiadają inteligentne czujniki, a także stacja pogodowa mierząca siłę i kierunek wiatru. W momencie, gdy wartości krytyczne zostaną przekroczone, system automatycznie ustawia panele w preferowanej, bezpiecznej pozycji.

Czym jeszcze wyróżnia się ta konstrukcja naziemna pod panele fotowoltaiczne? Posiada ona czujniki opadów śniegu, które w przypadku intensywnych opadów uruchamiają tryb automatycznego odśnieżania paneli. Dzięki temu konstrukcja wolnostojąca PV ustawia się pod kątem, który pozwala na zsunięcie śniegu z powierzchni modułów.

Systemy bifacial

System bifacial to konstrukcja wsporcza pod bifacjalne (dwustronne) panele fotowoltaiczne. Ten dwupodporowy, wbijany w grunt stelaż pod panele fotowoltaiczne, pozwala na minimalizację zacienienia spodniej strony modułów, dzięki elementom konstrukcyjnym umieszczanym bezpośrednio pod linią half-cut modułu bądź pod szczeliną dylatacyjną. Ze względu na odpowiedni rozstaw profili, system bifacial umożliwia maksymalną ekspozycję spodniej części modułów bifacial na promieniowanie odbite oraz rozproszone, co prowadzi do zwiększenia dziennych uzysków energetycznych. Proponowana przez nas bezpieczna konstrukcja fotowoltaiczna o właściwościach technicznych potwierdzonych Krajową Oceną Techniczną umożliwia montaż modułów w orientacji pionowej i poziomej.

Klasyczne systemy wolnostojące – wbijane lub mocowane mechanicznie

W naszej ofercie dostępne są także klasyczne systemy wolnostojące, w tym m.in.:

 • konstrukcja fotowoltaiczna jednopodporowa,
 • konstrukcja fotowoltaiczna dwupodporowa,
 • konstrukcja fotowoltaiczna trzypodporowa.

Oferujemy dwa warianty systemów wbijanych jednopodporowych. Pierwszy z nich umożliwia montaż dwóch modułów w pionie, podczas gdy drugi pozwala na montaż trzech modułów w poziomie. Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne dwupodporowe występują u nas najczęściej w wersjach dopuszczających montaż: dwóch modułów w pionie, a także czterech lub sześciu modułów w poziomie. Dostępny jest także trzypodporowy system montażowy pod panele fotowoltaiczne, który zapewnia możliwość montażu czterech modułów w poziomie.

Każdy z powyższych systemów PV oferujemy także w wersji mocowanej mechanicznie, na przykład na płytach drogowych typu MON. To znakomita alternatywa dla systemów wbijanych w przypadku występowania gruntów o słabej jakości i niejednolitej strukturze.

Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia Energy5

Jako Energy5 oferujemy indywidualny dobór naziemnych konstrukcji pod moduły fotowoltaiczne. Produkujemy elementy pod wymiar tak, aby system montażowy był idealnie dopasowany do wybranych przez Ciebie modułów. Proponowane przez nas rozwiązania mają udokumentowane właściwości techniczne – potwierdza je Krajowa Ocena Techniczna wydawana przez Instytut Techniki Budowlanej. Warto dodać, że naziemne konstrukcje fotowoltaiczne od Energy5 wyróżnia większy zakres cech funkcyjno-użytkowych, niż wymaga zakres normy EN 1090-1.

Energy5 zajmuje się przeprowadzaniem prób wyrywania pali konstrukcyjnych, które pozwalają ocenić ogólny stan gruntów, sporządzić projekty wykonawcze konstrukcji fotowoltaicznych oraz dobrać odpowiednie głębokości zabicia nóg.

Naszą ofertę uzupełnia także usługa kafarowania konstrukcji fotowoltaicznych, umożliwiająca szybki i profesjonalny montaż wbijanych konstrukcji naziemnych. Posiadamy własne maszyny – tzw. kafary – do wbijania słupów pod instalacje fotowoltaiczne. Proponujemy usługę palowania w powiązaniu ze skręcaniem konstrukcji górnej lub skręcaniem konstrukcji i mocowaniem modułów fotowoltaicznych.

Inwestorzy, którzy zdecydują się na montaż konstrukcji wsporczych we własnym zakresie, mogą skorzystać natomiast z usługi odbioru konstrukcji wsporczych pod elektrownię fotowoltaiczną. W jej ramach wnikliwie weryfikujemy zarówno konstrukcje wsporcze, jak i elementy mocujące i wskazujemy, czy system został zamontowany zgodnie z zaleceniami producenta. Raport z wykonanego przez nas odbioru konstrukcji potwierdza prawidłowy montaż i stanowi podstawę do spełnienia wymogów gwarancyjnych Energy5.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu!

Do góry