skosny6
skosny5
skosny4
skosny3
skosny2
skosny1
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Chcesz stworzyć wydajną instalację PV na dachu płaskim (do 5° spadku)? Odpowiednio dobrana konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na dach płaski to podstawa, jeśli zależy Ci na wykonaniu bezpiecznej i trwałej instalacji gwarantującej satysfakcjonujące uzyski energii. Dzięki niej możliwe jest optymalne ustawienie modułów PV – zarówno jeśli chodzi o kąt nachylenia, jak i kierunek, w którym będą one zwrócone. W Energy5 produkujemy różnorodne, wysokiej jakości konstrukcje PV przeznaczone na dachy płaskie, które zapewniają instalacji fotowoltaicznej stabilność oraz bezproblemową eksploatację.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Jakie konstrukcje fotowoltaiczne na dach płaski proponujemy?

Osoby zainteresowane instalacją fotowoltaiczną na dachu płaskim powinny pamiętać, że prawidłowo dobrana konstrukcja pod panele PV musi być dostosowana do charakterystyki dachu. Z tego powodu podstawowym kryterium podziału systemów montażowych na dach płaski jest sposób ich montowania. Rozwiązania dostępne w ofercie Energy5 można podzielić na:

  • konstrukcje balastowe na dach płaski, w tym aerodynamiczne systemy balastowe oraz Ekierki Eco z balastem,
  • konstrukcje klejone bądź zgrzewane z pokryciem dachu płaskiego,
  • konstrukcje mocowane mechanicznie do powierzchni dachu płaskiego,
  • konstrukcje przeznaczone na dachy płaskie pokryte płytą warstwową.

Przed podjęciem decyzji o wyborze którejś z konstrukcji warto zapoznać się z tym, czym charakteryzują się systemy montażowe na dachy płaskie zakwalifikowane do poszczególnych kategorii.

Konstrukcje balastowe na dach płaski

Jak wspomnieliśmy, wśród produkowanych przez nas konstrukcji balastowych na dach płaski można wyróżnić systemy aerodynamiczne oraz Ekierki Eco z balastem. Cechą wspólną tych rozwiązań jest wykorzystanie bloczków betonowych w celu zapewnienia sobie wymaganej stabilności na powierzchni dachu. Pomiędzy systemami aerodynamicznymi a Ekierkami Eco z balastem występują jednak również pewne różnice, które warto szerzej rozważyć.

Systemy aerodynamiczne na dach płaski

Aerodynamiczna konstrukcja balastowa to jedno z najpopularniejszych rozwiązań montowanych na dachach płaskich. Z czego wynika jej renoma? Systemy montażowe tego rodzaju wyróżniają się nietypową budową, która zakłada układ wyspowy, a także trwałe połączenie rzędów. Płyną z tego wymierne korzyści – można w ten sposób zredukować obciążenie dachu, obniżyć stopień oddziaływania wiatru na konstrukcję oraz zapobiec powstawaniu punktów miejscowych przeciążeń. Aerodynamiczny system balastowy to dobre rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy fotowoltaika ma być montowana na dachu płaskim z ograniczoną nośnością, w przypadku którego nie można zastosować montażu mechanicznego. Aby konstrukcja aero spełniała bezawaryjnie swoje zadanie, należy uwzględnić wiele czynników wpływających na wartość wymaganego obciążenia. O prawidłowy dobór parametrów dbają specjaliści Energy5, którzy na podstawie otrzymanej dokumentacji definiują je tak, aby zapewnić konstrukcji odpowiednią stabilność i właściwości techniczne.

W naszej ofercie znajdują się dwa rodzaje systemów aerodynamicznych na dachy płaskie – Aero S oraz Aero EW. Co je cechuje?

  • Aero S to konstrukcja balastowa na dach płaski, która umożliwia ekspozycję modułów w kierunku południowym. Dużą zaletą tego systemu montażowego są osłony tylne i boczne pokryte innowacyjną powłoką Magnelis. Dzięki niej udaje się skutecznie zredukować szkodliwy wpływ wiatru na tę konstrukcję, która pozostaje trwała i stabilna.
  • Aero EW to konstrukcja balastowa przeznaczona na dachy płaskie pozwalająca na ekspozycję paneli w dwóch kierunkach: na wschód oraz na zachód. W przeciwieństwie do Aero S ten system balastowy na dach płaski nie jest wyposażony w osłony, ale wyniki badań aerodynamicznych wskazują, że umożliwia on zastosowanie mniejszego obciążenia.

Fotowoltaika, w przypadku której wykorzystana jest aerodynamiczna konstrukcja balastowa naszej produkcji, wyróżnia się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Potwierdzają to badania wykonane w Instytucie Techniki Budowlanej, czyli renomowanej, niezależnej jednostce badawczej.

Ekierki Eco z balastem

Osoby, które interesuje fotowoltaika na dachu płaskim o większej nośności, powinny rozważyć system balastowy w postaci Ekierki Eco z balastem. Umożliwia on stworzenie dowolnej konfiguracji układu modułów, jednocześnie zapewniając brak ingerencji w pokrycie dachu. Konstrukcja balastowa pod panele fotowoltaiczne na dach płaski w postaci Ekierki Eco zapewnia bezpieczeństwo oraz stabilność instalacji PV.

Konstrukcje klejone na dach płaski – innowacyjne systemy Aero S oraz Aero EW

Niekiedy struktura dachu stoi na przeszkodzie inwazyjnemu montażowi. Z taką sytuacją mamy do czynienia np. w przypadku zastosowania membrany dachowej. Jako Energy5 przygotowaliśmy doskonałe rozwiązanie tego problemu w postaci systemów Aero S i EW na dach płaski, które mocowane są poprzez klejenie lub zgrzewanie z pokryciem dachu. Każda konstrukcja klejona naszej produkcji wyróżnia się bardzo niskim obciążeniem powierzchniowym, wynikającym z zastosowania ciągłych szyn trapezowych, które łączą rzędy modułów. Dzięki temu fotowoltaika może być montowana na dachu pokrytym elastycznymi membranami. Te systemy są także świetnym rozwiązaniem w przypadku budynków posiadających dachy o bardzo ograniczonej nośności.

W naszej ofercie można znaleźć dwa warianty konstukcji klejonych na dachy płaskie:

  • system Aero S wyposażony w osłony tylne i boczne chroniące przed wiatrem; pozwala na ekspozycję modułów w kierunku południowym,
  • system Aero EW zapewniający możliwość rezygnacji z dodatkowego obciążenia dachu balastem; umożliwia ustawienie paneli w kierunku wschodnim oraz zachodnim.

Obie konstrukcje zostały opracowane przez specjalistów Energy5 we współpracy z cenionym producentem pokryć membranowych. Dzięki temu klejone systemy Aero zapewniają bezpieczeństwo i trwałość instalacji nawet przy silnym wietrze, co potwierdziły testy przeprowadzone w tunelu aerodynamicznym.

Konstrukcje mocowane mechanicznie do powierzchni dachu płaskiego

W naszej ofercie znajduje się także Ekierka Eco mocowana mechanicznie, czyli konstrukcja na dach płaski, która nie wymaga zastosowania dodatkowego obciążenia. Za stabilność tego systemu montażowego odpowiada specjalny stelaż montowany do podkonstrukcji dachu. Sięgając po tę konstrukcję PV na dach płaski zapewniasz sobie proste rozwiązanie umożliwiające łatwy montaż modułów po ich dłuższym boku, a także bezawaryjne działanie instalacji fotowoltaicznej.

Konstrukcje na dach płaski pokryty płytą warstwową

Jako Energy5 proponujemy również konstrukcję pod panele fotowoltaiczne na dachy płaskie pokryte płytą warstwową w postaci Ekierki Eco. W jej przypadku do montażu mechanicznego wykorzystywane są wkręty farmerskie, które mocują system bezpośrednio do podkonstrukcji dachu. Pozwala to uniknąć sytuacji, w której płyta ulegnie rozwarstwieniu, a w konsekwencji – trwałemu uszkodzeniu.

Postaw na bezpieczne i wytrzymałe konstrukcje fotowoltaiczne od Energy5

Fotowoltaika to inwestycja, która wymaga dbałości o każdy detal. Aby mogła ona funkcjonować prawidłowo, niezbędny jest odpowiedni dobór systemu montażowego. Jako Energy5 projektujemy i produkujemy niezawodne konstrukcje fotowoltaiczne przeznaczone zarówno do mikroinstalacji, jak i dużych elektrowni fotowoltaicznych. Z naszej oferty korzystają nie tylko właściciele budynków z płaskimi dachami, ale także osoby, które interesują się m.in.:

Korzystając z usług Energy5, możesz liczyć na profesjonalne wsparcie na wszystkich etapach współpracy. Wyróżnia nas doświadczenie, wiedza i indywidualne podejście, które doceniają nawet najbardziej wymagający klienci.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu!

Do góry