Slider
Systemy wolnostojące

TRACKER FOTOWOLTAICZNY
TR/V2/R lub TR/V2/K
2 rzędy modułów

system śledzenia słońca
system śledzenia słońca
automatyczne odśnieżanie modułów
automatyczne odśnieżanie modułów
zakres pracy + / - 60°
zakres pracy + / - 60°
wyjątkowa ochrona korozyjna
wyjątkowa ochrona korozyjna
TRACKER FOTOWOLTAICZNY TRACKER FOTOWOLTAICZNY

Opis produktu

Tracker fotowoltaiczny to system podążający za słońcem, który eliminuje zacienienie modułów od ich spodniej strony, dedykowany jest na farmy wielkopowierzchniowe.

Jednoosiowa konstrukcja umożliwia ruch systemu w kierunku wschód – zachód, dzięki czemu panele fotowoltaiczne są ustawione prostopadle do kierunku promieniowania słonecznego.

Główną zaletą tego systemu jest zwiększona efektywność pozyskiwania energii słonecznej – uzyski są większe średnio o ok. 30% w porównaniu do nieruchomych konstrukcji wolnostojących.

System wyposażony jest w jednostkę centralną, kontrolującą pracę trackera, oraz stację pogodową, która mierzy siłę,  kierunek wiatru oraz stopień zachmurzenia. Po przekroczeniu wartości krytycznych system wymusza automatyczne ustawienie paneli w preferowanej pozycji bezpiecznej lub, w przypadku dużego zachmurzenia, ustawia moduły w najbardziej optymalnym położeniu.

Lokalna sterownia wyposażona jest w panel operatorski, dzięki czemu możliwe jest sterowanie farmą z jednego miejsca np. podczas prac serwisowych, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. Kontroler analizuje na bieżąco parametry poszczególnych trackerów i informuje o występujących błędach. Wykorzystanie systemu pozwala na zwiększenie wskaźnika pokrycia gruntu (GCR) farmy oraz instalację w trudnych warunkach terenowych. System jest wpięty do bezpiecznej wewnętrznej sieci, przez co możliwy jest monitoring farmy 24 / 7 / 365.

Tracker fotowoltaiczny Energy5 wyposażony jest również w czujniki opadu, które umożliwiają pomiar grubości warstwy śniegu. W momencie wykrycia intensywnego opadu trackery przechodzą w tryb automatycznego odśnieżania paneli – obracając konstrukcje naprzemiennie. 

Funkcja backtracking – minimalizacja zacieniania rzędów

Pozycja paneli słonecznych obliczana jest na podstawie algorytmu astronomicznego. Jego zadaniem jest maksymalizacja ekspozycji na bezpośrednie światło słoneczne poprzez odpowiednie ustawienie paneli słonecznych. Takie ustawienie w godzinach porannych oraz popołudniowych, gdy słońce jest nisko na niebie, przyczynia się do częściowego zacieniania sąsiednich stołów, powodując znaczne straty w produkcji energii z powodu niedopasowania elektrycznego.

Algorytm oblicza kąt tak, aby zapobiec zacienianiu kolejnych rzędów. Takie rozwiązanie to backtracking i polega ono na obrocie paneli do tyłu od „idealnego” położenia, w wyniku czego cień rzucany przez panel jest krótszy i omija kolejny rząd.

Optymalna rotacja wsteczna jest obliczana na podstawie geometrii konstrukcji oraz chwilowej pozycji kątowej słońca tak, aby uzyskać jak najmniejsze straty. Gdy słonce znajdzie się na tyle wysoko, że zacienianie nie występuje, system ustawi panele w pozycji idealnej do aktualnej pozycji słońca. Pozycja paneli jest akutalizowana w równych odstępach czasu (od 1 min do 1 h). Gdy system wykryje zachód słońca, czeka zadany czas, aby odzyskać energię z promieniowania rozproszonego. Po tym czasie parkuje panele w pozycji bezpiecznej i czeka do wschodu słońca.

Efektywna praca trackera w pochmurne dni

W pochmurne dni ilość promieniowania bezpośredniego drastycznie spada – wówczas efektywniej jest pozyskiwać energię z promieniowania rozproszonego – odbitego od ziemi.

Główny kontroler farmy dokonuje pomiaru promieniowania bezpośredniego i rozproszonego. W momencie wykrycia zachmurzenia trackery automatycznie ustawią się w pozycji horyzontalnej, aby wydajniej pozyskiwać energię z promieniowania odbitego od ziemi. System może wielokrotnie w ciągu dnia przełączać się pomiędzy aktywnym śledzeniem słońca, a trybem statycznym, w którym trackery pozostają nieruchome. Dostosowuje on swoją pracę do aktualnych warunków pogodowych, by wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie

Odporność korozyjna potwierdzona badaniami

Aby potwierdzić wytrzymałość korozyjną trackerów fotowoltaicznych Energy5, przeprowadzono testy elementów konstrukcyjnych – ciętych na laserze,  które poddano działaniu obojętnej mgły solnej według PN-EN ISO 9227:2017-06 w zakresie natrysku ciągłego 1440 h, co odpowiada klasie korozyjnej C5.

Trackery fotowoltaiczne Energy5 spełniają wymagania do kategorii korozyjnej środowiska C5, oznacza to, że mogą być stosowane w obszarach przemysłowych i  przybrzeżnych o średnim zasoleniu, a także w obszarach o dużej wilgotności i agresywnej atmosferze. Solarne konstrukcje Energy5 wykonane są ze stali czarnej pokrytej powłoką metaliczną Magnelis®. 

Badania korozyjne Energy5 potwierdziły spełnienie parametrów korozji podłoża (rdzy) RP 10 i wykazały, że technologia zestawu wyrobów Energy5 Sp. z o.o. spełnia najwyższe standardy ochrony korozyjnej. Tym samym wszystkie elementy konstrukcji, bez względu na ich grubość, osiągnęły najwyższe wymagane normami parametry ochrony korozyjnej

Czytaj więcej

Zamów wycenę

Specyfikacja systemu

Materiałstal czarna S320-S450 z powłoką Magnelis® lub stal ocynkowana
Układpion
Kąt nachylenia+/- 60°
Sposób mocowaniawbijane
Gwarancjado 25 lat gwarancji na perforację
Dopasowanie do modułów bifacjalnychTak
Funkcje
  • algorytm śledzenia słońca
  • tryb serwisowy
  • szafa sterownicza: serwer + panel operatorski
  • system zasilania awaryjnego
  • stacja pogodowa
  • stacja monitorująca zachmurzenie
  • czujniki monitorujące ośnieżenie
  • backtracking
  • aplikacja monitorująca 24/7
  • tłumiki drgań
TRACKER FOTOWOLTAICZNY

Pliki do pobrania

Karta konstrukcji Tracker
© 2022 Wszelkie pawa zastrzeżone Energy5.
Do góry