Zamknij
Energy5 - Aktualności - Systemy mocowań modułów fotowoltaicznych dla biznesu
Systemy mocowań modułów fotowoltaicznych dla biznesu

Systemy mocowań modułów fotowoltaicznych dla biznesu

Przedsiębiorstwa – z korzyścią dla środowiska – coraz częściej deklarują realizację kolejnych działań, mających na celu redukcję emisji CO₂. Jednym z postulatów, spełnianych przez największe krajowe i zagraniczne firmy, jest stosowanie modułów fotowoltaicznych w swoich zakładach. Wdrożenie tego rodzaju zmian to nie tylko działanie proekologiczne, ale także szybko zwracająca się inwestycja. Właściciele firm niezmiennie stawiają sobie pytanie – jak wybrać konstrukcję fotowoltaiczną, by sprawnie i bezpiecznie uruchomić instalację PV?

Konstrukcje PV dopasowane do Twoich potrzeb

Na rynku dostępne są systemy PV, które umożliwiają montaż modułów:

  1. na gruncie, za pomocą wolnostojących konstrukcji fotowoltaicznych,
  2. na dachach płaskich, przy użyciu instalacji balastowej lub mocowanej mechanicznie,
  3. na dachach skośnych, przy zastosowaniu dopasowanych do każdego pokrycia dachowego mocowania,
  4. na elewacjach budynków, dzięki wykorzystaniu zoptymalizowanych pod kątem izolacyjności cieplnej ściennych zestawów montażowych.

Planowanie nowej konstrukcji fotowoltaicznej powinno wiązać się z analizą kilku zmiennych – tak, aby można było liczyć na jak najszybszy zwrot kapitału. 

Kluczowe parametry, które należy brać pod uwagę, to między innymi:

  • przewidywana moc instalacji, uzależniona od realnych potrzeb energetycznych przedsiębiorstwa,
  • dostępna przestrzeń, pozwalająca na wygodny montaż konstrukcji oraz jej późniejszą eksploatację,
  • zakładany układ modułów, umożliwiający optymalizację kosztową przedsięwzięcia,
  • rodzaj i stan podłoża, na którym ma być wybudowana konstrukcja, warunkujący długie, bezawaryjne użytkowanie systemu.

Na jaki system montażowy się zdecydować?

Wyjątkowo częste jest umiejscowienie biurowców w centrach miast, które, ze względu na duże zagęszczenie budynków, nie pozwalają na montaż wolnostojących konstrukcji fotowoltaicznych. Przeszkodą nie jest jedynie brak miejsca, ale także zacienienie, które potencjalnie mogłoby zagrażać w generowaniu maksymalnych uzysków modułów. Posiadacze większych działek korzystają ze stołów PV lub z wiat fotowoltaicznych, które mogą pełnić rolę parkingu – nawet tego, wyposażonego w ładowarki samochodów elektrycznych. Wyborem inwestorów, dysponujących mniejszą powierzchnią, zostaje fotowoltaika montowana na dachach oraz elewacjach budynków.

  1. Systemy na dachy płaskie

Większość budynków biurowych charakteryzuje się płaskim dachem – te zazwyczaj stanowią doskonałą przestrzeń do umiejscowienia systemów mocowań modułów fotowoltaicznych. Wśród dostępnych w ofercie Energy5 znajdują się produkty, które można podzielić na trzy kategorie:

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 1-1000x559.png

Zastosowanie konkretnego produktu uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju dachu, jakim dysponujemy – jeśli jego powierzchnię charakteryzuje niska nośność i stabilna powierzchnia warto zainwestować w systemy mocowane mechanicznie, których kąt nachylenia bardzo łatwo modyfikować. Zaletą tego rozwiązania jest także możliwość zamocowania konstrukcji fotowoltaicznej na dachu o większym spadzie. Z kolei chcąc wykorzystać mniej inwazyjne mocowanie wybierz systemy, których balast jest rozmieszczany indywidualnie dla każdej inwestycji, dzięki czemu unikamy zjawiska punktowych przeciążeń dachu.

Innowację w ofercie Energy5 stanowią dachowe konstrukcje PV, które można kleić do membrany. Będzie to doskonała forma wykorzystania powierzchni wszelkiego rodzaju hal, których specyficzna powierzchnia nie pozwala na mocowanie mechaniczne, a niska nośność wyklucza użycia dodatkowego obciążenia.

  1. Systemy elewacyjne

Moduły fotowoltaiczne mocowane równolegle do powierzchni ściany stanowią funkcjonalny i estetyczny element elewacji. Zestawy, pozwalające na ich szybkie, bezpieczne i trwałe przymocowanie, stworzone są na bazie stalowych konsol pasywnych z innowacyjną powłoką Magnelis®. BIPV, czyli z angielskiego Building Integrated Photovoltaics, to system, pozwalający na uzyskanie 20 mm szczeliny między modułem, a warstwą okładziny. Jest to szczególnie istotna cecha, która umożliwia cyrkulację powietrza, a co za tym idzie, zwiększyć izolację cieplną budynku oraz ułatwić odprowadzanie wilgoci.

System elewacyjny BIPV

System BIPV produkcji Energy5 pozytywnie przeszedł badania w Zakładzie Badań Ogniowych Instytutu Techniki Budowlanej, dzięki czemu potwierdzono trwałość tej konstrukcji fotowoltaicznej w sytuacji pożaru i spełniono wymogi §225 Warunków Technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Zdecydowaną przewagą konstrukcji elewacyjnych jest możliwość dostosowania jej do wyglądu budynku – moduły można zamontować w orientacji pionowej i poziomej, a także komponować z nich różnorodne wzory. 

Inwestycja w fotowoltaikę procentuje
Jako lider w projektowaniu i produkowaniu indywidualnych systemów mocowań modułów fotowoltaicznych sami korzystamy z siły słońca, która usprawnia naszą codzienną pracę. Dzięki pozyskiwaniu energii z fotowoltaiki mamy pewność, że nie zaskoczą nas nagłe zmiany cen prądu czy ich przerwane dostawy. Jeśli chcesz zagwarantować podobną wygodę dla swojej spółki, koniecznie rozważ wykorzystanie bezpiecznych rozwiązań Energy5, których długoletnią trwałość potwierdzają badania, przeprowadzane na bieżąco w akredytowanych ośrodkach badawczych.

Chcesz sprawdzić, w jaki sposób zmieniamy się dla dobra środowiska? Kliknij!

28.07.2022

Sprawdzone i bezpieczne w użytkowaniu wolnostojące konstrukcje fotowoltaiczne są podstawowymi komponentami każdej dobrze funkcjonującej instalacji PV. Inwestorzy, którym zależy na wybudowaniu trwałej i efektywnej fotowoltaiki na gruncie, powinni zwrócić szczególną uwagę na szereg cech, decydujących o jakości systemów mocowań. Kluczowy w tym zakresie okazuje się indywidualny projekt, który każdorazowo uwzględnia warunki gruntowe danej lokalizacji, jak i obowiązujące w niej strefy wiatru oraz śniegu.

Jako Energy5 zajmujemy się produkcją konstrukcji wolnostojących pod moduły z ramą aluminiową, a także pod moduły szkło-szkło czy bifacjalne. Proponowane przez nas stelaże pod panele fotowoltaiczne na gruncie dobierane są indywidualnie pod względem ukształtowania terenu, warunków geotechnicznych oraz stref wiatru i śniegu dla konkretnej lokalizacji. W ramach naszych usług zapewniamy wsparcie wykwalifikowanych specjalistów od projektu, aż do finalnego montażu.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.