Energy5 / Aktualności / Nowość Energy5: klemy dokręcane od spodu modułu
Nowość Energy5: klemy dokręcane od spodu modułu

Nowość Energy5: klemy dokręcane od spodu modułu

Energy5 wprowadził do oferty opatentowane rozwiązania zespołów klem końcowych i środkowych do montażu paneli fotowoltaicznych, które są dokręcane od spodu konstrukcji naziemnych. To innowacyjne podejście pozwala na montaż klem i śrub bez konieczności przytrzymywania ich od góry, eliminując potrzebę wspierania się i stąpania przez monterów po powierzchni modułów.

Jest to szczególnie istotne, zważywszy, że producenci sektora odnawialnych źródeł energii stanowczo zabraniają obciążania powierzchni paneli, ze względu na potencjalne ryzyko uszkodzeń oraz zmniejszenia wydajności instalacji fotowoltaicznych.

Celem wdrożenia nowych rozwiązań Energy5 było opracowanie prostego, ale jednocześnie skutecznego zespołu klem środkowych i końcowych, które nie tylko przyspieszą proces montażu i ułatwią serwisowanie instalacji, ale także wpłyną pozytywnie na bezpieczeństwo i trwałość całego systemu. Dzięki temu monterzy mogą pracować wydajniej i bezpieczniej, unikając konieczności chodzenia po konstrukcji lub korzystania z drabin w celu montażu klem.

Warto również zaznaczyć, że konstrukcje zespołów klem Energy5 cechują się nieskomplikowaną budową, co gwarantuje skuteczne zamocowanie paneli fotowoltaicznych w instalacji. Dodatkowo, możliwość osadzania klem na jeszcze niezamontowanych elementach konstrukcyjnych stołu, która później wraz z nimi może być dopiero skręcona, przekłada się na oszczędność czasu montażu i zwiększa efektywność pracy ekip montażowych.

Tradycyjny sposób montowania klem, który powszechnie stosowany jest na rynku, wymaga użycia śrub imbusowych lub torx. Te śruby są dokręcane od góry, a następnie zabezpieczane nakrętką od spodu (np. motylkową lub młotkową). W innych podejściach dodatkowo stosuje się adaptery, aby unieruchomić nakrętki i zapobiec ich samoistnemu obracaniu się podczas dokręcania śruby głównej. W przypadku montażu od góry, jak w omawianych rozwiązaniach, serwisowanie, dokręcanie śrub oraz wymiana paneli fotowoltaicznych stają się problemem, gdyż wymagają dostępu od góry. To może wiązać się z koniecznością wspierania się na modułach lub poruszania się po ich płaszczyźnie, co może być niebezpieczne i niewygodne dla montażystów.

Rozwiązania zastrzeżone w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej

Proces wdrożenia innowacyjnych rozwiązań został poprzedzony zakończeniem procedury związanej z zastrzeżeniem kilku odmian wzorów użytkowych w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej (UPRP). Zespół Energy5 wykorzystał procedurę zgłoszenia jako wzory użytkowe, co pozwoliło nie tylko chronić know-how firmy, ale także zagwarantować ochronę zarówno wyglądu rozwiązania, jak i jego cech technicznych. Warto podkreślić, że wzór użytkowy definiowany jest jako nowe, nadające się do zastosowań przemysłowych rozwiązanie o charakterze technicznym, dotyczące kształtu lub budowy przedmiotu o trwałej postaci lub przedmiotu składającego się ze związanych ze sobą funkcjonalnie części o trwałej postaci.

Podsumowując, wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań zespołów klem Energy5 to istotny krok naprzód w branży fotowoltaicznej. Korzyści dla inwestorów to poprawa efektywności i wydajności systemu, dzięki łatwemu dostępowi do śruby montażowej od spodu, eliminując niedogodności związane z tradycyjnymi metodami montażu. Dla instalatorów zaś oznacza to znaczne skrócenie czasu montażu, zwiększenie efektywności pracy oraz mniejsze ryzyko wypadków.

Zachęcamy do poznania nowych możliwości oferowanych przez Energy5 i kontaktu z doświadczonymi doradcami, którzy chętnie udzielą szczegółowych informacji i dopasują ofertę do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

01.03.2024
Do góry