Energy5 / Aktualności / Konstrukcja mocowana na murku attykowym
Konstrukcja mocowana na murku attykowym

Konstrukcja mocowana na murku attykowym

Konstrukcje fotowoltaiczne oparte na trójkątach przeznaczone są zarówno do mocowania na dachach płaskich jak i skośnych. W obu przypadkach możliwy jest montaż mechaniczny – poprzez bezpośrednie przytwierdzenie konstrukcji do pokrycia dachu.

Zastosowanie systemu kotwionego na trójkątach pozwala na ułożenie modułów w różnych kątach nachylenia, umożliwiając tym samym uzyskanie optymalnej ekspozycji modułów. Odpowiednio dobrany system zakłada maksymalne wykorzystanie powierzchni dachu i, co najważniejsze, produkcję wysokich uzysków energii słonecznej.

Wysokoefektywną inwestycję fotowoltaiczna można uzyskać również na dachu płaskim z murkiem attykowym.

Na taką realizację zdecydował się jeden z Klientów Energy5 w województwie mazowieckim. Inwestycja obejmowała montaż konstrukcji fotowoltaicznej o mocy znamionowej 4 KW na budynku garażu z attyką. Inwestycja stanowiła rozbudowę istniejących już systemów dachowych, zlokalizowanych na pobliskim budynku mieszkalnym.

W realizacji zastosowano system ekierki eco, który zamontowano na profilach konstrukcyjnych omega bezpośrednio do powierzchni muru attykowego.

Podstawowym elementem mocującym moduły fotowoltaiczne były ekierki o kącie nachylenia 25 stopni, składające się z aluminiowych kątowników. Pomiędzy ekierkami zastosowano stężenie, zapewniające stabilność konstrukcji. Dobór takiego rozwiązania pozwolił na ułożenie modułów bez ich częściowego zacieniania.

Wśród pozostałych konstrukcji na dachy płaskie, oferowanych przez Energy5, znajdują się: konstrukcje oparte na trójkątach tzw. ekierki eco – obciążone balastem oraz systemy aerodynamiczne Aero S i Aero EW – w wersji klejonej lub obciążonej balastem.

W celu właściwego doboru konstrukcji, przeznaczonej na dach płaski konieczne jest przeprowadzenie szczegółowej analizy posiadanej dokumentacji konstrukcji budynku. Przeprowadzona analiza i wykonane obliczenia pozwolą na określenie możliwości zastosowania systemu balastowego lub ewentualnie wskażą konieczność zastosowania systemu inwazyjnego.

W przypadku braku aktualnej dokumentacji konstrukcji dachu (obejmującej odpowiednie obliczenia) Energy5 może przeprowadzić jego ekspertyzę.

Konstrukcje fotowoltaiczne Energy5 jako jedyne w Polsce posiadają Krajową Ocenę Techniczną. Nad jakością produktów Energy5 nieprzerwanie czuwa Zakładowa Kontrola Produkcji, ponadto wyroby Energy5 posiadają certyfikat TÜV Rheinland Bezpieczeństwo Produkcja Kontrolowana.

16.04.2021
Do góry