Energy5 / Aktualności / Konstrukcje PV na elewacji biurowca
Konstrukcje PV na elewacji biurowca

Konstrukcje PV na elewacji biurowca

Zwiększające się w zatrważającym tempie ceny prądu są zmorą nie tylko osób prywatnych – ogromne zmiany dosięgają także przedsiębiorstwa, którym wyjątkowo trudno ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Rozwiązaniem dla zarówno małych, jak i dużych firm, jest zastosowanie modułów fotowoltaicznych, pozwalających na uniezależnienie się od odgórnie ustalanych stawek.

Nowoczesną i wyjątkowo estetyczną metodą montażu modułów fotowoltaicznych jest przymocowanie ich równolegle do powierzchni ścian zewnętrznych. Na tego rodzaju inwestycję zdecydowała się spółka Votum Energy, która jako uzupełnienie instalacji dachowej zastosowała montaż PV do elewacji budynku biurowego, zlokalizowanego we Wrocławiu. Inwestycja BIPV (Building Integrated Photovoltaics) to 110 modułów (o mocy 365W każdy), zainstalowanych na południowej ścianie budynku. W połączeniu z instalacją dachową moduły będą generować łączną moc 49,6 kWp.

Montaż paneli fotowoltaicznych na elewacji budynku wymaga zastosowania się do obowiązujących przepisów i uwarunkowań prawnych. Podczas realizacji takiej inwestycji konieczne jest uwzględnienie ochrony cieplnej budynku, bezpieczeństwa użytkowego oraz bezpieczeństwa pożarowego.

Konstrukcja PV na elewację tzw. system BIPV firmy Energy5 posiada pomiędzy materiałem izolacyjnym a okładziną wierzchnią 20 mm szczeliny. Pozwala ona na cyrkulację powietrza, co zapewnia poprawę izolacji cieplnej obiektu, a także pozwala na odprowadzanie wilgoci.

System oparty jest na stalowych konsolach pasywnych, pokrytych innowacyjną powłoką metaliczną, zapewniającą długotrwałą ochronę antykorozyjną. Rozwiązanie zostało przebadane w Zakładzie Badań Ogniowych Instytutu Techniki Budowlanej – testy miały na celu sprawdzenie, jak w realnych warunkach zachowują się proponowane przez Energy5 podkonstrukcje. Przeprowadzone badania potwierdziły trwałość w warunkach pożaru i spełnienie wymogów §225 Warunków Technicznych Budynków.

Dodatkowym atutem tego rodzaju konstrukcji jest duża elastyczność aranżacyjna – moduły można zamontować w orientacji pionowej i poziomej, a także komponować z nich różnorodne wzory.

19.10.2021
Do góry