Energy5 / Aktualności / Dachowa instalacja PV o mocy 150 kWp – ekierki na stopach klejonych
Dachowa instalacja PV o mocy 150 kWp – ekierki na stopach klejonych

Dachowa instalacja PV o mocy 150 kWp – ekierki na stopach klejonych

Wykorzystanie instalacji fotowoltaicznych jako własnego źródła energii odnawialnej staje się coraz bardziej popularne nie tylko wśród indywidualnych gospodarstw domowych, ale również wśród inwestorów instytucjonalnych.

Doskonałym przykładem wykorzystania fotowoltaiki na potrzeby budynków użyteczności publicznej jest obiekt, na którym powstaje instalacja o łącznej mocy 150 kWp.  Celem przedsięwzięcia będzie produkcja prądu na potrzeby szpitala, dzięki czemu ciężar rachunków za prąd zostanie znacząco zredukowany, a w budżecie szpitala powstaną znaczące oszczędności.

Z technicznego punktu widzenia tego typu realizacje często wymagają zastosowania nietypowych rozwiązań technologicznych ze względu na uwarunkowania techniczne budynku lub wymagania Inwestora. Tak samo i w tym przypadku niezbędne było dopasowanie systemu konstrukcji wsporczej dla paneli fotowoltaicznych do możliwości nośnych poszczególnych dachów. W efekcie standardowe ekierki konstrukcyjne zostaną zamocowane do dachu za pomocą dedykowanych podstaw klejonych do powierzchni dachu. Takie rozwiązanie umożliwia zredukowanie wagi i obciążeń wygenerowanych przez instalacją fotowoltaiczną przy zachowaniu całkowitego bezpieczeństwa i wytrzymałości systemu. Odpowiedni dobór rozwiązań technologicznych wraz z doświadczeniem i profesjonalizmem wykonawcy instalacji zapewni prawidłowe, niezakłócone funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej na dachach szpitala przez wiele lat.

15.07.2020
Do góry