Energy5 / Aktualności / Bezpieczne konstrukcje PV na dachu membranowym
Bezpieczne konstrukcje PV na dachu membranowym

Bezpieczne konstrukcje PV na dachu membranowym

Czy systemy balastowe dobrze sprawdzają się na dachach membranowych? Podpowiadamy, jak stworzyć bezpieczną i trwałą instalację PV na dach płaski.

Pokrywanie dachów materiałami membranowymi jest rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, jak i ekologicznym, co sprawia, że wielu inwestorów decyduje się na ich zastosowanie. Wodoszczelne i odporne na warunki atmosferyczne powłoki są jednak elastyczne, co może wpływać także na ich wytrzymałość w sytuacji nadmiernego obciążenia. Pokryte membranami budynki wielkopowierzchniowe coraz częściej stają się powierzchnią pod instalacje fotowoltaiczne – co jednak w przypadku, gdy istnieją obawy co do trwałości i bezpieczeństwa zastosowania konstrukcji PV na pokryciu, takim jak na przykład TPO, PVC czy EPDM?

Kluczowe w procesie planowania instalacji fotowoltaicznej na membranie jest określenie nośności dachu, na którym układany będzie system. Ciężar całej konstrukcji wraz z balastem nie powinien doprowadzić do przekroczenia nośności granicznej dachu, dlatego istotna jest współpraca ze sprawdzonym dostawcą mocowań fotowoltaicznych, który indywidualnie dobierze odpowiedni system. Weryfikacja przedstawionej dokumentacji dot. nośności dachu pozwala nam na określenie optymalnych układów konstrukcji oraz na wybór najlepszego miejsca do bezinwazyjnego montażu, co bezpośrednio przełoży się na zmniejszenie wartości wymaganego obciążenia

Zastosowany w województwie dolnośląskim system AERO S charakteryzuje się trwałym połączeniem rzędów – tworzą one wyspy, pozwalające na znaczną redukcję balastu. Obudowanie osłonami tylnymi i bocznymi konstrukcji niweluje efekt ssania i parcia wiatru na całą instalację, co potwierdzają między innymi badania przeprowadzone w tunelu aerodynamicznym. Testy konstrukcji w sytuacji obciążenia silnym wiatrem pozwoliły  na potwierdzenie wytrzymałości oraz stabilności systemu balastowego nawet w bardzo agresywnych warunkach atmosferycznych. 

18.02.2021
Do góry