Zalety stosowania fotowoltaiki na gruncie
Zarówno inwestorzy, jak i klienci indywidualni, często stoją przed wyborem rodzaju instalacji fotowoltaicznej, którą chcą stosować w swoich domach czy przedsiębiorstwach. Jakie są zalety montażu fotowoltaiki na gruncie?
- Idealna ekspozycja na słońce
Przy zakupie naziemnj konstrukcji fotowoltaicznej określa się kilka kwestii technicznych. Są to między innymi:
- zakładana moc instalacji,
- planowana liczba modułów,
- orientacja i układ modułów,
- kąt nachylenia modułów.
Zastosowanie naziemnego stelażu pod panele fotowoltaiczne daje konstruktorom i docelowym użytkownikom dużą swobodę podczas projektowania systemu PV. Dzięki temu, że nie jesteśmy ograniczeni rodzajem pokrycia dachowego, jego kątem nachylenia czy dostępną powierzchnią, na której mają być zamontowane moduły, możemy dostosować system tak, by każdego dnia pozwalał na generowanie możliwie najwyższych uzysków energii elektrycznej.
Moduły PV zamontowane na standardowych naziemnych konstrukcjach fotowoltaicznych osiągają kąt nachylenia 25 lub 30 stopni. Zdarza się, że ze względu na ograniczoną powierzchnię, pochylenie systemu należy dostosować indywidualnie – dzięki współpracy z biurem projektowym Energy5 zyskasz pewność, że system będzie skrojony na miarę twoich potrzeb.
- Wykorzystanie terenu wokół domu
Dysponujesz wolną przestrzenią w ogrodzie? Jeśli nie występują tam wysokie drzewa, mogące powodować zacienienie modułów, będzie to idealne miejsce na posadowienie konstrukcji fotowoltaicznej. Może wydawać się, że teren przeznaczony do montażu naziemnej konstrukcji fotowoltaicznej powinien być idealnie równy – nic bardziej mylnego! Współpracując z Energy5 istnieje możliwość dopasowywania projektu konstrukcji do dostępnej powierzchni. Każdorazowo analizujemy przekazane przez Klienta dane – wykorzystując nasz własny park maszynowy produkujemy indywidualny system, który, na przykład poprzez zastosowanie różnej długości profili wbijanych, zniweluje nierówności powierzchni i pozwoli na uzyskanie gładkiej “tafli” z paneli PV.
Alternatywą na wbijanych w grunt systemów fotowoltaicznych są konstrukcje mocowane mechanicznie, które sprawdzą się na gruntach o słabej jakości i niejednolitej strukturze.
- Integralna część gospodarstwa rolnego
Światowym trendem w branży OZE stają się tzw. agrofarmy, czyli podwyższone stelaże do paneli fotowoltaicznych, umożliwiające swobodną uprawę roli. Długość zastosowanych profili, a także ich rozstaw, pozwala na bezkolizyjne prowadzenie maszyn rolniczych. Zamontowane moduły fotowoltaiczne, oprócz generowania prądu, pełnią także funkcję ochronną – osłaniają rośliny przed nadmiernym nasłonecznieniem i zapobiegają wysuszaniu gleby.
Systemy te są dostosowane także do celów hodowlanych – ziemia jednocześnie spełnia kilka funkcji – np. jako miejsce upraw, wypasu owiec, a dodatkowo elektrowni fotowoltaicznej.
- Dogodne warunki prawne
Zapewne zastanawiasz się, jak ze strony przepisów prawnych wygląda postawienie na swojej posesji naziemnej konstrukcji fotowoltaicznej. Doskonałą informacją jest to, że instalacje, które nie przekraczają mocy 50 kW, nie wymagają od Ciebie zdobycia pozwolenia na budowę.
Nie musisz także brać pod uwagę wielu kwestii, które są kluczowe podczas montażu PV na dachu – takich jak nośność połaci, linie odgromowe, podkonstrukcja dachu, rodzaj i jakość zastosowanego pokrycia dachowego.
- Możliwość rozbudowania instalacji
Montując fotowoltaikę na dachu (szczególnie skośnym) wykorzystujemy jego powierzchnię w 100 procentach. W tym przypadku nie można brać pod uwagę rozbudowy instalacji PV – wręcz przeciwnie jest przy montażu fotowoltaiki na gruncie. Jeśli Twoje zapotrzebowanie na energię elektryczną się zwiększyło, a dysponujesz jeszcze wolną przestrzenią, bez problemu uzupełnisz generowaną moc o kilka cennych kW.
UWAGA: Jeśli podejmiesz się rozbudowy dotychczasowej instalacji, zwróć szczególną uwagę na specyfikację techniczną posiadanego osprzętu – być może będzie konieczność zainwestowania w falownik o większej mocy.
- Zagospodarowanie nieużytków rolnych
Inwestycja w fotowoltaikę to doskonałe rozwiązanie dla właścicieli ziemi, która nie może być przeznaczona do uprawiania roli. Chodzi tu przede wszystkim o tereny o IV, bądź niższej, klasie gruntu bądź o nieużytki rolne. Budując w tych miejscach naziemne instalacje PV wykażesz się nie tylko wysoką świadomością ekologiczną, ale także zmysłem biznesowym – w końcu posiadanie fotowoltaiki to w perspektywie czasu naprawdę duża oszczędność!
Częstą praktyką jest sprzedaż energii elektrycznej do sieci bądź dzierżawa gruntu.
- Ułatwiona eksploatacja instalacji
Posiadana przez Ciebie instalacja fotowoltaiczna będzie służyła Ci przez lata – warto zadbać o jej doskonałą kondycję. Regularnie przeprowadzane przeglądy pomogą Ci uniknąć kosztownego serwisowania w przypadku awarii. Konstrukcje PV na gruncie pozwalają na banalnie prostą obsługę – bez konieczności wchodzenia na, często bardzo strome, dachy. Bez problemu sam skontrolujesz, w jakiej kondycji jest Twoja instalacja fotowoltaiczna w okresie jej użytkowania.
Podsumowując… mamy nadzieję, że teraz doskonale zdajesz sobie sprawę z niezaprzeczalnych zalet montażu fotowoltaiki na gruncie. Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj do naszej bazy wiedzy i poznaj najczęstsze błędy przy montażu wolnostojących konstrukcji PV.
25.03.2022