Energy5 / Aktualności / Błędy przy montażu wolnostojących konstrukcji PV
Błędy przy montażu wolnostojących konstrukcji PV

Błędy przy montażu wolnostojących konstrukcji PV

Właściwy, to jest zgodny z instrukcją montaż naziemnej konstrukcji fotowoltaicznej pozwala instalatorom zaoszczędzić czas i, co ważne,  gwarantuje bezawaryjną eksploatację systemu fotowoltaicznego. Istotne z punktu widzenia firmy monterskiej jest również zachowanie gwarancji od dostawców mocowań do modułów PV, która obowiązuje pod warunkiem stosowania się do zapisów zawartych w instrukcji.

Nawet drobne błędy montażowe mogą wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo oraz stabilność szkieletu, który utrzymuje panele fotowoltaiczne.

Poznaj najczęstsze błędy, spotykane przez Dział dostaw i montaży Energy5 podczas wizyt kontrolnych na farmach PV.

1. Nieprawidłowy montażu konstrukcji wsporczej

  • przekroczenie dopuszczalnych odchyleń montażowych (np. zbyt płytko zabite nogi), 
  • użycie uszkodzonych/wygiętych podczas transportu elementów montażowych,
  • pominięcie w montażu systemu elementów, takich jak stężenia, wsporniki,
  • ingerencja w konstrukcję podczas problemów montażowych (np. wiercenie w konstrukcji, szlifowanie krawędzi, cięcie lub wykonywanie innych czynności uszkadzających powłokę ochronną),
  • nieprawidłowe wyregulowanie elementów konstrukcji, w konsekwencji zbyt duża odległość klemy od ramki modułu, naginanie elementów w celu spasowania konstrukcji.

2. Nieprawidłowe połączenia śrubowe

  • zbyt wysoki / niski moment dokręcania śrub,
  • nieskręcone połączenia śrubowe,
  • adaptery niepoprawnie włożone do otworów montażowych,
  • niekompletne zestawy złączne.

Na prawidłowość połączeń śrubowych mają wpływ użyte w tym celu narzędzia. Do dokręcania elementów złącznych nie są przeznaczone klucze i/lub wkrętarki udarowe, które mogą powodować zjawisko “zacierania się” śrub montażowych.

3. Nieprawidłowe zabezpieczenie elementów z powłoką antykorozyjną

  • pozostawienie zabrudzeń na konstrukcji,
  • uszkodzenie mechaniczne powłoki antykorozyjnej,
  • brak zabezpieczenia antykorozyjnego nóg konstrukcji w miejscu styku z główką kafara (farba cynkowa w miejscu zarysowania),
  • wykonanie dodatkowego zabezpieczenia farbą inną, niż wskazana w dokumentacji Techniczno-Ruchowej, użycie farb o zbyt niskiej zawartości cynku.

Warto zwrócić uwagę na proces załadunku, transportu i rozładunku, który powinien zapewnić ochronę elementów konstrukcji przed uszkodzeniami mechanicznymi, mającymi wpływ na właściwości antykorozyjne powłoki metalicznej.

Szeroki zakres profesjonalnej obsługi

W Energy5 wykonujemy indywidualnie projekty mocowań, badamy i produkujemy nowatorskie systemy montażu paneli fotowoltaicznych. Zapewniamy kompleksową obsługę, nasze zespoły montażowe świadczą usługę kafarowania i skręcania systemów. Dodatkowo jako jedyni na rynku oferujemy wizyty kontrolne podczas budowy konstrukcji fotowoltaicznych. Nasi doświadczeni  inżynierowie prowadzą wizytacje podczas realizacji dużych lub problematycznych inwestycji.  Podczas kontroli wykonujemy szereg prób i pomiarów, polegających na zweryfikowaniu, czy konstrukcja została zamontowana zgodnie z zaleceniami producenta. Raport z odbioru konstrukcji stanowi potwierdzenie właściwego montażu zgodnego z zaleceniami producenta i jest podstawą do spełnienia założeń gwarancyjnych Energy5.

19.11.2021
Do góry