Zamknij
Energy5 - Aktualności - Trwa budowa pierwszej farmy fotowoltaicznej na trackerach Energy5
Trwa budowa pierwszej farmy fotowoltaicznej na trackerach Energy5

Trwa budowa pierwszej farmy fotowoltaicznej na trackerach Energy5

Nowa farma na trackerach Energy5 powstaje właśnie w północno-zachodniej części Polski i będzie wykorzystywać jedno z najbardziej innowacyjnych połączeń technologii słonecznych: modułów bifacjalnych oraz trackerów!

Farma o mocy 1 MW zostanie zainstalowana na jednoosiowych systemach nadążnych produkcji Energy5. Wykorzystanie trackerów solarnych pozwoli na zwiększenie wydajności elektrowni nawet do 30%. Wszystko to jest możliwe za sprawą modułów bifacial oraz ruchomych konstrukcji, wyposażonych w 37 trackerów, które śledzą ruch słońca.

Indywidualnie zaprojektowany tracker solarny produkcji Energy5 wyróżnia się małą liczbą elementów montażowych, co zapewnia atrakcyjny koszt budowy takiej inwestycji wielkopowierzchniowej. Dzięki zredukowanej liczbie komponentów oraz obniżonej konstrukcji instalacja jest również bardzo łatwa w montażu.

System został dostosowany do trudnych, nierównych gruntów. W przypadku terenów pagórkowatych istnieje możliwość wyprodukowania nóg konstrukcji o różnych długościach oraz zabicia ich na różne głębokości. Odległość modułu od gruntu w dobranym indywidualnie rozwiązaniu wynosi 40100 cm.

– Zastosowaliśmy innowacyjne łożyska ślizgowe, a także specjalne oprawy i podpory, które umożliwiają regulację systemu we wszystkich kierunkach. Również podpora silnika posiada możliwość regulacji, dzięki czemu montaż na nieregularnych gruntach jest równie prosty i szybki – zaznacza Cezary Rutkowski, dyrektor techniczny Energy5.

Konstrukcja wykonana jest ze stali czarnej pokrytej antykorozyjną powłoką metaliczną. Najwyższa jakość materiałów zapewni farmie wieloletnią trwałość i odporność na korozję.

W ramach badań, przeprowadzonych w laboratorium pomiarowym, system solarny Energy5 wykonał bezawaryjnie 7300 cykli pracy, odpowiadających okresowi 20 lat ciągłej pracy trackera. Firma Energy5 przeprowadziła również badania wytrzymałościowe makiety trackera, wykonanej w skali 1:27.  Badania przeprowadzone w tunelu aerodynamicznym potwierdziły poprawność zamocowań modułów PV przy oddziaływaniu ponadnormatywnego wiatru o prędkości aż do 120 km/h.

System nadążny Energy5 sterowany jest automatycznie na podstawie algorytmu bazującego na Almanachu astronomicznym oraz z wykorzystaniem czujników monitorujących warunki pogodowe. Użycie stacji pogodowej pozwala na bieżące monitowanie siły oraz kierunku wiatru. Po przekroczeniu wartości krytycznych stacja wymusza automatycznie ustawienie paneli w pozycji bezpiecznej. W przypadku wykrycia intensywnych opadów trackery przechodzą w tryb automatycznego odśnieżania/czyszczenia paneli i ustawiają konstrukcje pod kątem, umożliwiającym zsuniecie śniegu lub czyszczenie modułów.

Inteligentna konstrukcja montażowa została wyposażona również w funkcję 3D backtracking, dzięki której kolejne rzędy modułów nie zacieniają się wzajemnie. Funkcja ta umożliwia obrót paneli do takiej pozycji, w której rzucany cień jest krótszy i omija kolejne rzędy, co zapewnia osiągnięcie najwyższej wydajności trackera fotowoltaicznego.

Rozwiązanie Energy5 zyskuje coraz większe zainteresowanie Inwestorów. Spółka podpisała już kolejne umowy na produkcję i dostawę trackerów fotowoltaicznych pod budowę farm o mocy ok. 50 MW.

23.08.2022

Sprawdzone i bezpieczne w użytkowaniu wolnostojące konstrukcje fotowoltaiczne są podstawowymi komponentami każdej dobrze funkcjonującej instalacji PV. Inwestorzy, którym zależy na wybudowaniu trwałej i efektywnej fotowoltaiki na gruncie, powinni zwrócić szczególną uwagę na szereg cech, decydujących o jakości systemów mocowań. Kluczowy w tym zakresie okazuje się indywidualny projekt, który każdorazowo uwzględnia warunki gruntowe danej lokalizacji, jak i obowiązujące w niej strefy wiatru oraz śniegu.

Jako Energy5 zajmujemy się produkcją konstrukcji wolnostojących pod moduły z ramą aluminiową, a także pod moduły szkło-szkło czy bifacjalne. Proponowane przez nas stelaże pod panele fotowoltaiczne na gruncie dobierane są indywidualnie pod względem ukształtowania terenu, warunków geotechnicznych oraz stref wiatru i śniegu dla konkretnej lokalizacji. W ramach naszych usług zapewniamy wsparcie wykwalifikowanych specjalistów od projektu, aż do finalnego montażu.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.