Energy5 / Aktualności / Poznaj systemy balastowe na dachy płaskie
Poznaj systemy balastowe na dachy płaskie

Poznaj systemy balastowe na dachy płaskie

Zarówno w miejskim, jak i wiejskim krajobrazie najczęściej dostrzegamy konstrukcje fotowoltaiczne znajdujące się na domach o dachach skośnych. Nie znaczy to jednak, że systemy PV montowane na dachach płaskich są mniej popularne! Wyróżniamy trzy metody mocowania konstrukcji na dach o płaskiej powierzchni – mechaniczny, klejony/zgrzewany oraz balastowy. W jakich sytuacjach sprawdza się ten ostatni i dlaczego warto się na niego zdecydować?

Czym wyróżniają się dachy płaskie?

Do dachów płaskich możemy zaliczyć te powierzchnie, których kąt nachylenia nie przekracza 5°. Ze względu na dość specyficzną budowę dachów płaskich nie na wszystkich powierzchniach możliwy jest montaż mechaniczny instalacji fotowoltaicznych. Ma to przede wszystkim związek z funkcją hydroizolacyjną płaszczyzny, która w obecnych czasach pełni dwojaką rolę – dachu i stropu nad ostatnim piętrem budynku. Kluczowe na etapie projektowania konkretnego systemu fotowoltaicznego jest przedstawienie dokumentacji technicznej elementów dachowych. Analiza zawartych w nich informacji, między innymi dotyczącymi nośności dachu, pozwala na zastosowanie spersonalizowanego rozwiązania, które umożliwi bezpieczne i długoletnie użytkowanie instalacji.

W przeciwieństwie do dachów skośnych, które bezpośrednio definiują kąt nachylenia modułów fotowoltaicznych, systemy na dachy płaskie umożliwiają montaż paneli o wcześniej określonym spadku. Jest to zdecydowana przewaga tego rodzaju systemów montażowych ze względu na optymalną ekspozycję paneli, pozwalającej na prostopadłe padanie promieni słonecznych na powierzchnię modułu.

W ofercie Energy5 znajdują się dwa niezawodne rodzaje balastowych konstrukcji do mocowania modułów fotowoltaicznych – systemy aerodynamiczne oraz ekierki obciążane bloczkami betonowymi. Oba te rozwiązania znajdują szerokie zastosowanie na wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, przedsiębiorstwach, jak i na domach jednorodzinnych, których właściciele chcą wytwarzać dla swojego gospodarstwa zieloną energię.

Charakterystyka konstrukcji balastowych


W celu uzyskania najkorzystniejszego kąta nachylenia modułów fotowoltaicznych w systemach na dach płaski wykorzystuje się profile kątowe, które razem tworzą charakterystyczne trójkąty. W zależności od wybranego systemu montażowego stosowane są indywidualnie zaprojektowane elementy konstrukcyjne, zapewniające trwałość i bezpieczeństwo użytkowania instalacji PV.

1. Aerodynamiczne systemy Aero S i Aero EW
Systemy aerodynamiczne, jak sama nazwa wskazuje, wykazują się znakomitymi parametrami, niwelującymi negatywne skutki oddziaływania wiatru na całość konstrukcji. Opływowy kształt i trwałe połączenie rzędów sprawiają, że ilość zastosowanego obciążenia jest zredukowana i nie powoduje przekroczenia nośności granicznej dachu, a także zapobiega powstawania miejscowych punktów przeciążeń. Dzięki systemom aerodynamicznym ograniczona nośność dachu przestaje być problemem.

Systemy Aero są dostępne w dwóch wariantach, wykorzystywanych w zależności od specyfiki wierzchniej połaci budynku:

– konstrukcja Aero S, na której montuje się moduły w orientacji poziomej, wyeksponowane na stronę południową,
– konstrukcja Aero EW, przeznaczona do montażu paneli w orientacji poziomej w kierunku wschodnim i zachodnim.

Istotne jest, że w przypadku obu tych rozwiązań proponujemy 2 sposoby przytwierdzania modułów PV do elementów konstrukcyjnych – po ich długim oraz krótkim boku.

2. Ekierki balastowe
Systemy na dach płaski, przybierające formę połączonych ze sobą profilami konstrukcyjnymi trójkątów i obciążone balastem, pozwalają na maksymalne wykorzystanie powierzchni dachu pod moduły fotowoltaiczne. Ich cechą szczególną jest możliwość dowolnej konfiguracji paneli – rozwiązanie to jest szczególnie polecane w przypadku, gdy na dostępnej połaci występują liczne fizyczne przeszkody, takie jak na przykład kominy, świetliki, klimatyzatory czy też anteny satelitarne. 

Dodatkowym atutem konstrukcji jest brak ingerencji w poszycie dachu oraz możliwość montażu modułów zarówno w orientacji poziomej, jak i pionowej.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 2-1000x491.png

Sprawdź nasze możliwości!


Już od ponad 7 lat aktywnie działamy w branży odnawialnych źródeł energii. Wyróżnia nas przede wszystkim elastyczność projektowa, jak i dbałość o spełnienie wymogów prawnych, zapewniających trwałość i długoletnie bezpieczeństwo użytkowania konstrukcji fotowoltaicznych. Stale doskonalimy naszą ofertę, przeprowadzając liczne testy systemów w akredytowanych ośrodkach badawczych. Jakość naszych produktów i usług potwierdza Krajowa Ocena Techniczna, wydana przez Instytut Techniki Budowlanej, a użycie najwyższej jakości elementów konstrukcyjnych sprawia, że systemy zachowują wzorowe parametry techniczne.

16.11.2022
Do góry