Energy5 / Aktualności / Porównanie konstrukcji PV na dach płaski
Porównanie konstrukcji PV na dach płaski

Porównanie konstrukcji PV na dach płaski

Zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego mocowania do fotowoltaiki na dach płaski? Masz wątpliwości, czy zastosowany system będzie trwały i bezpieczny, a instalacja PV przyniesie oczekiwane uzyski energii? W tym artykule prezentujemy rodzaje konstrukcji pod panele fotowoltaiczne na dach płaski oraz ich zalety.

Podstawowym podziałem, jaki stosujemy do rozróżnienia systemów na dachy płaskie, jest sposób ich mocowania.

Pierwszym typem są konstrukcje balastowe na dach płaski – ich stabilność na powierzchni dachu zapewniona jest dzięki zastosowaniu bloczków betonowych. Aerodynamiczne systemy balastowe znajdują zastosowanie przede wszystkim na dachach płaskich z ograniczoną nośnością, gdzie nie ma możliwości montażu mechanicznego np. z powodu  znajdujących się w podkonstrukcji dachu warstw styropianu czy wełny mineralnej. W zależności od lokalizacji budynku, jego wysokości i specyfikacji technicznej dachu, wartość wymaganego obciążenia każdorazowo będzie inna. Inżynierowie z Działu Projektowego Energy5 analizują otrzymaną dokumentację i określają parametry, które powinny być spełnione, aby konstrukcja zachowywała właściwości techniczne i była stabilna.

Do najpopularniejszych na rynku rozwiązań balastowych zaliczamy systemy aerodynamiczne – Aero S oraz Aero EW.  Ich specyficzna budowa, zakładająca układ wyspowy i trwałe połączenie rzędów, pozwala na zminimalizowanie obciążenia dachu oraz zapobiega powstawaniu punktów miejscowych przeciążeń.

Aero S – system służy do ekspozycji modułów w kierunku południowym. Zastosowanie osłon tylnych i bocznych pokrytych innowacyjną powłoką Magnelis® niweluje negatywny wpływ wiatru na konstrukcję wsporczą pod moduły fotowoltaiczne.

Aero EW – system umożliwia ekspozycję modułów w kierunku wschodnim i zachodnim.W tym systemie fotowoltaicznym nie zastosowano  osłon tylnych i bocznych, jednak badania przeprowadzone w tunelu aerodynamicznym potwierdzają, że wymagana ilość obciążenia (balastu) jest znacznie mniejsza, niż w systemie Aero S.

Na dachach o większej nośności zdecydowanie sprawdzą się Ekierki Eco z balastem – ich zaletą jest możliwość dowolnej konfiguracji układu modułów przy jednoczesnym braku ingerencji w pokrycie dachu.

Grupę pozostałych rozwiązań na dachy płaskie otwierają konstrukcje mocowane mechanicznie do powierzchni dachu. Te systemy nie wymagają dodatkowego obciążenia, a stabilność zapewnia im montowany do podkonstrukcji dachu stelaż. Jest to najprostsze i najmniej wymagające rozwiązanie, które zapewni bezproblemową eksploatację instalacji fotowoltaicznej.

W ofercie Energy5 znajdują się także rozwiązania na dachy płaskie pokryte płytą warstwową. Montaż mechaniczny z użyciem wkrętów farmerskich umożliwia przymocowanie systemu bezpośrednio do podkonstrukcji dachu – zapobiega to rozwarstwieniu płyty i jej trwałemu zniszczeniu.

Co jednak wybrać w przypadku, kiedy struktura dachu nie pozwala na inwazyjny montaż, na przykład poprzez zastosowanie membrany dachowej? Rozwiązanie stanowią systemy AERO na dach płaski, które są klejone bądź zgrzewane z pokryciem dachu. Charakterystyczne dla nich jest wyjątkowo niskie obciążenie powierzchniowe, pozwalające na wykorzystanie fotowoltaiki na dachach pokrytych elastycznymi membranami.

Mocowania dachowe wykonane są z profili aluminiowych lub stali konstrukcyjnej z powłoką Magnelis®, a wszystkie elementy złączne ze stali nierdzewnej.

Konstrukcje na dach płaski Energy5 są certyfikowane Krajową Oceną Techniczną. Gwarantem najwyższej jakości mocowań fotowoltaicznych Energy5 są liczne badania Działu Badań i Rozwoju – w tym badania wytrzymałości systemów na dach płaski w tunelu aerodynamicznym.

Skontaktuj się z nami i opowiedz nam o planowanej inwestycji, a my dobierzemy najlepsze rozwiązanie!

10.05.2021
Do góry