Najpopularniejsze konstrukcje fotowoltaiczne na dach płaski
Niesłabnącą popularnością wśród konstrukcji pv na dach płaski cieszą się systemy aerodynamiczne, w tym głównie system AERO S produkcji Energy5. Konstrukcja charakteryzuje się wyspowym rozłożeniem modułów na dachu. Trwałe połączenie rzędów sprawia, że ciężar całej konstrukcji rozkłada się równomiernie na powierzchni dachu, a osłony boczne i tylne niwelują efekt parcia i ssania wiatru.
Sposób rozłożenia modułów na powierzchni dachu znacząco wpływa na wartość dodatkowego balastu, którym trzeba obciążyć system. Z założenia większy balast wymagany jest w strefie krawędziowej każdego z układów wyspowych, dlatego kluczowe jest zastosowanie się do indywidualnych zaleceń zawartych w instrukcji montażu tak, by zagwarantować sobie długoletnią, bezpieczną eksploatację instalacji PV.
Zwiększona prędkość wiatru na dużych wysokościach warunkuje stosowanie trwałych i przebadanych rozwiązań, które zapewnią stabilne mocowanie paneli fotowoltaicznych i nie doprowadzają do przekroczenia nośności granicznej dachu.
Bezpieczeństwo systemów aerodynamicznych Energy5 potwierdzają badania przeprowadzone w niezależnej jednostce badawczej – w Instytucie Techniki Budowlanej. Konstrukcje aerodynamiczne na dach płaski poddano testom obciążeniowym od śniegu i wiatru w tunelu aerodynamicznym – przy prędkości wiatru 140 km/h. W wyniku przeprowadzonych testów zredukowaliśmy obciążenie balastowe systemów Aero S i Aero EW nawet o kilkadziesiąt procent, dlatego też nasze rozwiązania mogą być stosowane z bardzo małym obciążeniem balastowym.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że konstrukcje Energy5 zostały wprowadzone do obrotu jako zestaw wyrobów budowlanych, co oznacza że wszystkie elementy zestawu zostały przebadane łącznie. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Radu Unii Europejskiej nr 305/2011 składanie podkonstrukcji z kilku elementów, zakupionych od różnych dostawców, nieprzebadanych łącznie, jest niedopuszczalne.
Zobacz pełną ofertę rozwiązań Energy5 na dach płaski
26.04.2021