Energy5 / Aktualności / Najczęściej zadawane pytania o konstrukcje fotowoltaiczne
Najczęściej zadawane pytania o konstrukcje fotowoltaiczne

Najczęściej zadawane pytania o konstrukcje fotowoltaiczne

Jakie profile pod moduły fotowoltaiczne?

Dobór profili montażowych uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju konstrukcji PV. Inne profile zastosujemy przy budowaniu systemu naziemnego, a inne do budowy systemu na dach skośny czy płaski. W swojej ofercie posiadamy kilkadziesiąt rozwiązań systemowych, dobieranych wedle indywidualnych potrzeb Klienta.

Z czego są wykonane konstrukcje fotowoltaiczne?

Profile do konstrukcji wolnostojących wykonujemy z wysokiej jakości stali czarnej, która wzmocniona jest warstwą innowacyjnej powłoki metalicznej Magnelis®. Związane jest to z naszą misją, która zakłada dostarczanie na rynek niezwykle odpornych na korozję rozwiązań, wykazujących trwałość nawet w agresywnych warunkach środowiska o klasie korozyjnej C5.

Z kolei konstrukcje dachowe oraz te przeznaczone do montażu na elewacjach budynków wykonujemy z najlepszego gatunkowo aluminium. Kluczowa przy instalowaniu tego rodzaju konstrukcji jest waga elementów, która musi gwarantować nieprzeciążanie powierzchni dachu czy też elewacji. 

Jak moduły mocowane są do konstrukcji PV?

Moduł fotowoltaiczny jest mocowany do konstrukcji stalowej lub aluminiowej za pomocą klemy montażowej. Jej wielkość uzależniona jest od grubości ramki modułu – jest to informacja, której każdorazowo wymagamy podczas składania zamówienia. Co ważne na życzenie Klienta możemy zlecić malowanie klem na czarno tak, by idealnie komponowały się z czarną połacią paneli PV.

Czym jest Krajowa Ocena Techniczna, wydana dla Energy5 przez Instytut Techniki Budowlanej?

Jest to tzw. dokument odniesienia, który pozwala na wprowadzenie wyrobu budowlanego do obrotu oraz na stosowanie go w budownictwie na rynku krajowym.

Odbiorcy naszych konstrukcji zyskują najlepszą na rynku gwarancję bezpieczeństwa oraz potwierdzenie najszerszego zakresu cech technicznych, wykraczających poza cechy deklarowane na podstawie normy PN-EN 1090-1.

Jaka stal jest najlepsza do stworzenia naziemnego stelażu pod PV?

W Energy5 korzystamy ze stali czarnej S320-S450, pokrytej innowacyjną powłoką antykorozyjną Magnelis® ZM 310, ZM 430 lub ZM620. Jej ponadprzeciętna wytrzymałość daje nam pewność, że może być ona bezawaryjnie eksploatowana przez długie lata. Trwałość stali została sprawdzona podczas badań w komorach solnych, które potwierdziły jej odporność antykorozyjną do środowiska klasy korozyjnej C5.

Jak projektowane są systemy fotowoltaiczne?

Swoje wyroby traktujemy jako zestawy – przebadane łącznie części to dla naszych Klientów gwarancja, że system będzie bezpieczny w użytkowaniu niezależnie od obowiązujących w danej lokalizacji strefach wiatru i śniegu. Każdy projekt traktujemy indywidualnie – niezależnie od tego, czy jest to instalacja przydomowa czy też wielkopowierzchniowa farma PV. Korzystamy z zaawansowanego technologicznie oprogramowania AutoCAD oraz wsparcia wykwalifikowanych inżynierów, którzy projektując uwzględniają plany zagospodarowania terenu, rodzaj wybranych przez Inwestora modułów PV, a także specyfikę przewidzianej pod budowę PV lokalizacji.

Na jaką głębokość wbija się profile wolnostojących konstrukcji PV?

Głębokość posadowienia konstrukcji naziemnych uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju podłoża, które przeznaczone jest pod instalację systemu fotowoltaicznego. Dla konstrukcji przydomowych standardowo jest to głębokość 1,5 metra dla konstrukcji dwupodporowych i 2 metry dla systemów jednopodporowych. Istotne jest, że podczas realizacji dużych projektów zalecamy wykonywanie pionowych prób wyrywania pali konstrukcyjnych, które posiadamy w swojej ofercie. Wytypowane do przetestowania punkty pozwalają określić stan gruntu i stanowią doskonałe uzupełnienie dostarczonych przez Klienta badań geotechnicznych i pozostałej dokumentacji.

21.12.2022
Do góry