Energy5 / Aktualności / Systemy mocowania modułów fotowoltaicznych dopasowane do niejednolitych gruntów
Systemy mocowania modułów fotowoltaicznych dopasowane do niejednolitych gruntów

Systemy mocowania modułów fotowoltaicznych dopasowane do niejednolitych gruntów

Fotowoltaika tylko dla domu i przedsiębiorstwa? Okazuje się, że nie tylko! Ostatnią inwestycją, którą zrealizowano przy użyciu konstrukcji Energy5, była budowa instalacji fotowoltaicznej dla zakładu karnego w Rzeszowie.

Teren przeznaczony pod konstrukcje fotowoltaiczne nie należał do najłatwiejszych – główną przeszkodą okazał grunt, który podczas początkowych prac określono jako niejednolity. Zidentyfikowano na nim występowanie między innymi żwiru, kamieni czy też licznych pozostałości po wcześniejszych budynkach. Dokumentacja potwierdziła także istnienie bardzo dużej infrastruktury podziemnej, obejmującej główne zasilanie SN do rozdzielni SN/nN, tor kanalizacji sanitarnej, okablowanie strukturalne czy też telefoniczne. 

W związku z powyższym priorytetem dla inżynierów Energy5 było zaprojektowanie systemów mocowania modułów fotowoltaicznych, które pozwolą na dużą elastyczność działań w trakcie montażu – w związku z tym wybór padł na jednopodporowe systemy wbijane w grunt. Tego rodzaju rozwiązanie daje inwestorom pewność, że instalację uda się wybudować nawet na najbardziej wymagającym podłożu. Dodatkową zaletą zastosowanych w tej inwestycji konstrukcji fotowoltaicznych jest ich prostota, umożliwiająca estetyczne, a przede wszystkim wygodne i sprawne, połączenie obwodów doprowadzonych do falownika. 

Instalacja fotowoltaiczna, wykonana przez firmę SIMPLIKOR, składa się ze 108 modułów o łącznej mocy 49,68 kWp. Generowane uzyski pozytywnie wpłyną nie tylko na zmniejszenie kosztów utrzymania zakładu karnego, ale także – w dłuższej perspektywie – na redukcję emisji CO₂.

06.07.2022
Do góry