Energy5 / Aktualności / Konstrukcja PV na dach płaski dla modułów bifacial w technologii shingled
Konstrukcja PV na dach płaski dla modułów bifacial w technologii shingled

Konstrukcja PV na dach płaski dla modułów bifacial w technologii shingled

Decydujesz się na instalację dużych paneli PV na dachu płaskim? Pamiętaj – nie każdy producent zgodzi się na montaż po krótszym boku modułu. Im dłuższy moduł, tym zdecydowanie większe jest ryzyko jego uszkodzenia w środkowej części. 

Zadbaj o stabilność i bezpieczeństwo systemu mocowania paneli fotowoltaicznych, stosując nowy sposób montażu, który już teraz znajdziesz w ofercie Energy5. Wspomniane stelaże pod fotowoltaikę zawierają szyny montażowe, które umieszczane są bezpośrednio pod dłuższymi krawędziami modułów – do nich za pomocą klem montowane są moduły fotowoltaiczne. Zastosowanie montażu po dłuższym boku wyraźnie wzmacnia system, stabilizując ułożenie dużego modułu. 

Na tej zasadzie została zaprojektowana instalacja dla naszego Klienta – firmy wykonawczej Proton z Prudnika. Współpraca obejmowała zaprojektowanie i wyprodukowanie systemów wsporczych – ekierek mocowanych mechanicznie – dla 64 modułów bifacjalnych wyprodukowanych w technologii shingled. Tego rodzaju moduły charakteryzują się długimi, rozdzielonymi od siebie ogniwami, których połączenie w całość umożliwia im niezależną pracę, a to z kolei zmniejsza negatywny wpływ zacienienia na generowane uzyski energii elektrycznej. Bardzo łatwo odróżnić je od pozostałych modeli – moduły shingled pokryte są regularnie rozłożonymi liniami, równoległymi do krótszego boku panelu, które pełnią rolę identyczną, jak linia half cut. Zaproponowana konstrukcja fotowoltaiczna montowana jest po dłuższym boku modułu, a umieszczone pod nieaktywnymi liniami profile niwelują zacienienie jego spodniej części.

06.08.2021
Do góry