Naziemne konstrukcje PV o orientacji wschód-zachód
Najpopularniejszymi, ale także według licznych opracowań najwydajniejszymi, rozwiązaniami fotowoltaicznymi są konstrukcje, które pozwalają na ekspozycję modułów PV w kierunku południowym. Wiąże się to przede wszystkim z ilością promieniowania słonecznego, które dociera do paneli – najlepsze wyniki generowane są wtedy, gdy promienie padają prostopadle do powierzchni modułu. Niemniej jednak przy realizacji ostatniego projektu inwestor podjął decyzję o wykorzystaniu systemów o orientacji wschód-zachód – wszystko po to, by jak najbardziej zoptymalizować koszty budowy elektrowni fotowoltaicznej.
W zależności od przyjmowanej mocy znamionowej instalacji istotne jest przemyślane rozplanowanie systemów mocowania modułów fotowoltaicznych na gruncie. Często spotykanym problemem realizacyjnym jest brak miejsca, umożliwiającego zmieszczenie wymaganej liczby modułów PV. W przypadku farmy wybudowanej w województwie wielkopolskim zespół projektowy Energy5 zaproponował wykorzystanie klasycznych stołów wbijanych (o kącie nachylenia modułów wynoszącym 8°), jednak ustawionych w kierunku wschodnim i zachodnim. Wprowadzone modyfikacje pozwolą na szybsze zwrócenie się przedsięwzięcia, jakim jest budowa elektrowni fotowoltaicznej, oraz na spełnienie wszystkich założeń projektowych. Dodatkową zaletą dokonanego przez inwestorów wyboru jest zwiększona aerodynamiczność systemu, który jest znacznie mniej podatny na negatywne działanie coraz częściej występujących, porywistych wiatrów.
Jakość Energy5 potwierdzona kolejnymi certyfikatami
Całość funkcjonowania spółki – zarządzanie jakością, bezpieczeństwem i higieną pracy oraz zarządzanie środowiskowe – spełnia najwyższe światowe standardy. Wymienione wyżej zakresy działalności firmy pomyślnie przeszły proces certyfikacji DEKRA Certification, czego efektem jest uzyskane potwierdzenie wdrożenia i realizowania działań zgodnych z założeniami norm ISO 9001:2015, ISO 45001:2018 oraz ISO 14001:2015.
28.06.2022